Start
Przedwzmacniacz Manley Shrimp

Shrimp brzmi bardzo szybko i żywo. Dobry rytm i rozciągnięcie częstotliwości. Bardzo przezroczysty dźwięk. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasz świeży i czysty koktail z krewetki (Shrimp = krewetka)! (Cytryna i sos tatarski nie są wymagane do normalnego działania.)

Shrimp posiada kluczowe zewnętrzne cechy jakie można znaleźć w wielu jego odpowiednikach zarówno przeszłych jak i teraźniejszych. Jest to dwukanałowy, niesymetryczny przedwzmacniacz liniowy z pięcioma zestawami wejść stero i z dwoma zestawami równoległych liniowych wyjść stereo. Pięciopozycyjny przełącznik wyboru wejścia kieruje wybrany sygnał bezpośrednio do siatki kontrolnej pierwszej lampy wzmacniającej. Wzmocnione sygnały, powiększone około 4 razy [11.8 dB] są następnie podawane poprzez wysokiej jakości specjalne regulatory stereo NOBLE, znane ze swojej stabilności, długiego życia, łatwości obsługi i dobrej charakterystyki wyrównania między kanałami. Za tym następuje podobnie atrakcyjny zestaw wysokiej jakości potencjometrów balansu stereo firmy NOBLE.

 

shrimpe6500

Wyjście z sieci tłumików jest następnie podawane do specjalnego stopnia wyjściowego z wtórnikiem White'a. Ten obwód wyjściowy jest naszym faworytem od wielu lat głównie ze względu na jego naturalnie niską impedancję wyjściową, prostotę, szerokie pasmo przenoszenia, łatwość wzbudzenia, skromne wymagania odnośnie sprzężenia i elegancką charakterystykę reakcji na przeciążenie. W normalnych warunkach, typowy użytkownik Shrimpa nawet nie zacznie zbliżać się do granic tego stopnia wyjściowego dla typowych sygnałów wejściowych i obciążeń.

Wysokiej jakości kondensatory z folii metalowej i z błoną polipropylenową jako dielektrykiem zostały użyte we wszystkich punktach połączeń sygnału w obwodzie razem z dwoma ekstrawaganckimi 30 mikrofaradowymi metalizowanymi monstrami łączącymi sygnały ze stopnia wyjściowego z wyjściowymi gniazdami RCA. Wszystko to są MultiCapy robione przez naszego kumpla Bas Lim w firmie Rel Cap. Wiemy, że wolicie raczej słuchać najwyższej klasy kondensatorów takich jak te, niż jakiś tanich kondensatorów elektrolitycznych, które można znaleźć w innym sprzęcie.

Ale fundamentalną cechą Shrimpa jest jego niezłożona, nieodwracająca ścieżka sygnału. To podejście minimalnej ścieżki sygnału ma na celu doprowadzić niezbalansowane wejścia liniowe typu RCA do poziomów odpowiednich dla właściwego wysterowania wzmacniaczy mocy w dole strumienia audio w najprostszy i najbardziej bezpośredni sposób jaki jest możliwy. Jest to osiągnięte przez użycie tylko dwóch aktywnych stopni, tak jak to zostało opisane powyżej, poprzez rozsądne użycie lamp próżniowych, których konstrukcja jest zaplanowana do zastosowań audio i jak zawsze wykorzystana w całej pełni. Robiąc tak, wysiłek jest tutaj nakierowany na dostarczenie tak bezpośredniego, niezabarwionego, cichego i szerokopasmowego sygnału jak to tylko możliwe, żeby naturalny charakter wybranego materiału źródłowego mógł być słyszany nie będąc krępowanym przez zestaw narzuconych ograniczeń wnoszonych przez przedwzmacniacz. Postępując w tym duchu nie uwzględniono zbalansowanych wejść any wyjść. Ponieważ cała konstrukcja Shrimpa jest z natury swojej jednostronna, dodanie zbalansowanych wejść/wyjść wymagałoby dodatkowych obwodów, transformatorów lub układów scalonych które nieuchronnie zabarwiałyby dźwięk.

Każde z pięciu gniazd wejściowych poddaje sygnał wejściowy obciążeniu nie mniejszemu niż 100000 ohm, podczas gdy wyjście może bez problemu dostarczyć ponad 3V do testowego obciążenia 600 ohm. To oznacza przyrost mocy lepszy niż 22 dB chociaż przyrost napięcia jest trzymany na poziomie nie przekraczającym 12 dB gdy pokrętło głośności jest w pozycji maksymalnej. W tym przypadku dla przykładu, z 1 woltem na wybranym wejściu i 1 woltem obecnym na testowanym wyjściu, wzmocnienie mocy byłoby większe niż 22 dB, lub około 166 więcej mocy na wyjściu niż na wejściu, mimo tego, że wzmocnienie NAPIĘCIA pomiędzy wejściem i wyjściem jest zero! Gdy ta ilość wzmocnienia jest obecna w obwodzie zawierającym bardzo mało ujemnego sprzężenia zwrotnego, tendencja jest taka, żeby ujawniać wewnętrzną naturę i osobowość urządzeń używanych w obwodzie, razem z samym obwodem. Tutaj, dla przykładu, wybór lampy wejściowej ma wpływ na to jaki będzie ostateczny charakter brzmienia.

 

shrimpe5500

Dwie pary konektorów wyjściowych Shrimpa zostały połączone równolegle dla ułatwienia kierowania sygnałów wyjściowych do specjalnych zastosowań, takich jak bi/tri amplifikacja, lub dla sterowania głośników satelitarnych plus subwoofer.

Regulator głośności Shrimpa cechuje się dwoma konwencjonalnymi ścieżkami oporowymi zwężającymi się logarytmicznie. Dopasowanie tych dwóch ścieżek jest wyjątkowo dobre w całym zakresie regulacji. Ta atrakcyjna cecha regulatora firmy NOBLE tłumaczy się na bardzo dobre zrównoważenie kanałów gdy ustawia się poziom głośności, inaczej niż w przypadku tanich dualnych potencjometrów przyprawiających niezmiennie o ból głowy.

Jako dodatkowy środek pozwalający upewnić się co do dopasowania poziomu, profil wzmocnienia Shrimpa został celowo ustawiony w taki sposób, że pozycja pokrętła głośności na godzinie 12 daje w rezultacie jednostkowy przyrost napięcia przy przejściu przez przedwzmacniacz. Może to posłużyć do zgrubnej oceny ogólnego względnego poziomu danego źródła w porównaniu z sąsiadami.

Regulator balansu posiada specjalną ścieżkę, której opór jest zero po każdej stronie od środka, gdy pokrętło jest ustawione w centralnej pozycji z zapadką. To pomaga zmniejszyć obciążenie wzmocnienia napięcia w pierwszym stopniu wzmocnienia, jako że nie ma pasożytniczego oporu regulatora balansu który trzeba pokonywać, gdy się napędza sieć tłumików.

Użycie tych regulatorów nie wymaga wyjaśnień, ale zaleca się ostrożność w przypadku gdy okaże się, że potrzebne są skrajne ustawienia pokręteł Shrimpa do poprawnego użycia stowarzyszonych źródeł i końcówek mocy. W normalnych warunkach, regulator balansu powinien być w centralnej pozycji lub bardzo blisko niej. Ustawienia balansu poniżej godziny 10 lub powyżej 2 wskazują na to, że gdzieś indziej w systemie jest jakiś problem, którym należy się zająć. Pokrętło głośności można wtedy używać w konwencjonalny sposób, żeby ograniczyć głośne źródła, takie jak odtwarzacze CD, lub wzmocnić słabe, takie jak stare tunery lampowe lub magnetofony.

Sygnały wychodzące z regulatorów głośności i balansu są buforowane przez wtórnik White'a stanowiący stopień wzmacniacza wyjściowego, zanim zostaną skierowane do gniazd wyjściowych. To nie dopuszcza do nieprzewidywalnych interakcji obciążenia wyjściowego z regulatorami i obniża impedancję wyjściową przedwzmacniacza.

Specjalnie podświetalny przycisk został dodany, żeby pozwolić na wywołanie zawsze przydatnej funkcji wyciszenia wyjścia. Podświetlenie tego przełącznika pokazuje stan obwodu wyciszenia w trakcie uruchamiania urządzenia i w trakcie normalnej pracy, a jak wszyscy wiemy, NIEBIESKIE DIODY sprawiają, że sprzęt brzmi lepiej. Obwód wyciszenia steruje przekaźnikiem wyciszenia, którego styki są rozmieszczone tak by gasić sygnały obecne na wyjściu przedwzmacniacza.

Dlaczego nie mogę mieć zbalansowanych wejść i wyjść?

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, całe wnętrze Shrimpa jest ze swej natury typu single-ended a zatem dodanie zbalansowanych wejść/wyjść wymagałoby dodatkowych obwodów, transformatorów lub układów scalonych, co w sposób nieunikniony zabarwiałoby dźwięk.

Jeśli masz jakieś urządzenie, które próbujesz podłączyć do Shrimpa wyposażone zarówno w wyjścia zbalansowane i niezbalansowane, to może być tak, że jego wyjście zbalansowane XLR jest poprzedzone dodatkową elektroniką tylko po to, żeby sygnał uległ zbalansowaniu, i w wielu przypadkach zostało to zrobione wyłącznie z przyczyn marketingowych, ponieważ w którymś momencie w latach 90-tych ktoś zaczął opowiadać wszystkim w biznesie Hi-Fi, ze "zbalansowane jest lepsze" i wszyscy zaczęli z hukiem dorzucać wszelkiego rodzaju dodatki zbalansowane a wszyscy faceci od kabli zaczęli sprzedawać każdemu nowe kable (koniec cynicznych frazesów...) Zbalansowana transmisja sygnałów jest rzeczywiście obowiązkowa dla bardzo długich przebiegów kabla, i z pewnością są zalety Trybu Wspólnego Odrzucenia i zniesienia harmonicznych nieparzystych w obwodach zbalansowanych, szczególnie w obwodach pełni różnicowych. Jednakże, żeby dokonać tej sztuki w świecie lamp bez dodatkowych transformatorów sprzęgających i innych extra "dodatków" w torze sygnału jest naprawdę wyzwaniem i według naszego doświadczenia, czystość i elegancja jaką można znaleźć w obwodach lampowych typu single-ended o małym poziomie sygnału jest po prostu nie do pobicia. W poszukiwaniu Ostatecznego Dobrego Rozwiązania przyjęliśmy mantrę "Mniej znaczy Więcej". Wypróbuj ją i przekonaj się sam.

 

shrimpe4500

Dane techniczne

  • Lampy próżniowe: 2 x 12AT7, 2 x 7044
  • 5 wejść liniowych niezbalansowanych RCA
  • Przełącznik wyciszenia i wyciszenie w trakcie uruchamiania urządzenia
  • Dokładny regulator głośności NOBLE, z dopasowaniem kanałów 0.25dB
  • Regulator balansu NOBLE z centralnym wcięciem
  • Wyjście do nagrywania
  • Dwa zestawy niezbalansowanych głównych wyjść RCA
  • Wzmocnienie 11.8dB
  • Sygnał wejściowy 200mV daje na wyjściu 1V
  • Zakres częstotliwości: 10Hz - 80kHz
  • Bazowy poziom szumu typowo -95dB A-ważony 20-20K z regulatorem głośności w pełni odkręconym
  • Bazowy poziom szumu (wejście zwarte) typowo -106dB A-ważony 20-20K z pokrętłem głośności w pełni zamkniętym.
  • Stosunek sygnału do szumu: typowo 95dB A-ważony 20-20K
  • Impedancja wejściowa: 250 kohm
  • Impedancja wyjściowa: 50 ohm
  • Maksymalny sygnał wyjściowy: +26dBu @ 1.5% THD dla obciążenia 100 kohm (15.5 V rms).
  • Maksymalny sygnał wyjściowy: +21dBm @ 1.5% THD dla obciążenia 600 ohm.
  • Zużycie energii: 55W
  • Wymiary: szerokość = 48cm, długość = 28cm, wysokość = 9cm.
  • Waga w transporcie: 8 kg.

     

 
© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław