Start
Test Trenner&Friedl ISIS - HighFidelity.pl
Isis to największe kolumny w „egipskiej” sub-serii, w skład której wchodzą jeszcze modele Pharoah, testowane przez nas w lutym 2014 roku (No. 114), oraz mniejsze, choć stojące w hierarchii wyżej, Ra. Trenner&Friedl oferuje także tańsze modele Dizzy i Art, a powyżej nich bezkompromisowe, modułowe Duke, kosztujące trochę mniej niż 600 000 zł. Na ich tle 95 000 zł za parę pięknie wyglądających, mających klasyczne proporcje Isisów może się wydać ceną wręcz okazyjną. Ostatecznie mówimy o top high-endzie.



Jeśli zostawimy na boku nazewnictwo i spojrzymy na budowę, to okaże się, że w ofercie tego austriackiego producenta nie ma drugiego takiego projektu. Obudowa przypomina średniej wielkości szafę na ubrania, a mnie kojarzy się z szafa sterowniczą (wraz z automatyką) dla pieca do wypieku ceramiki, który przygotowywałem na dyplom w technikum. Są równie ciężkie, ważą 65 kg (na kanał). Kiedy dwóch miłych panów (dwóch!) wniosło do mnie potężne, drewniane skrzynie, a z nich z wysiłkiem wysunęło Isisy, jęknąłem, oczywiście w duchu, nie ma co się mazgaić! Nie bardzo mogłem sobie wyobrazić, jak po zamontowaniu w nich kolców będę w stanie je przesuwać, aby znaleźć dla nich miejsce, w którym zagrają najlepiej.



Poprosiłem więc o postawienie ich na podklejonych od spodu podkładkach filcowych, już widząc w wyobraźni, jak bez większego wysiłku sunę z nimi po podłodze. Gdybym ową wyobraźnię miał choć trochę bogatszą, powiązałbym sposób obciążenia głośnika niskotonowego w Faraonach (oraz Ra) z tym w Isisie i wyciągnął z tego właściwe wnioski: w obydwu konstrukcjach na spodniej ściance znajdują się dwa wyloty systemu obciążającego tylną stronę membrany dużego przetwornika basowego. Odległość tych otworów od podłogi jest więc bardzo ważna, ponieważ ustala sposób propagacji najniższego basu. Stąd też kolumny postawione bezpośrednio na podłodze zagrały trochę zbyt głuchym dźwiękiem. Dwa centymetry prześwitu pomiędzy dolną ścianką i podłogą, jaki zapewniają kolce, likwiduje problem całkowicie.



Potężna waga i rozmiary austriackich konstrukcji wynikają zarówno z obudowy, tj. grubej, wielowarstwowej sklejki, jak i zastosowanych głośników. Kolumny wyglądają niesamowicie tradycyjnie i jednocześnie „prawidłowo”. Być może to zasługa zastosowanej do obliczania jej wymiarów reguły „złotego podziału” („golden ratio”), tj. dopasowania wysokości tak, aby była ona średnią geometryczną szerokości i wysokości. Stosunek, który to opisuje, nazywa się „złotą liczbą” i w zaokrągleniu wynosi 1.618.



Przetwornik niskotonowy mierzący 380 mm jest jednym z większych, jakie się stosuje w systemach domowych, ale nawet na estradzie tak dużych niskotonowców za wiele nie uświadczy. Wykonany tradycyjnie, z papieru, z charakterystycznymi przetłoczeniami, poprawiającymi jego sztywność, ma ogromny magnes i potężny, odlewany kosz. Jak mówiłem, w Isisach współpracuje on z systemem, który znamy już z modelu Pharoah. To połączenie „bas-refleksu oraz klasycznej tuby”, jak mówi Andreas Friedl, połówka duetu Trenner&Friedl.
Przetwornik średniotonowy też jest bardzo duży, większy niż przetwornik niskotonowy stosowany w znacznej części systemów podłogowych. On również ma papierową membranę, choć wzmacnianą włóknami. Od tylnej strony jest zamknięty własną komorą, ale nie na „głucho”. Na tylnej ściance widać nawiercone otwory, które sugerują obecność czegoś w rodzaju otworu stratnego. I jest wreszcie wysokotonowa tuba z tytanową membraną – słyszeliśmy ją wcześniej w Faraonach, ale stosuje się ją równie w modułowych Duke’ach.

czytaj cały: TEST
źródło: highfidelity.pl

 

 

 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości
© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław