Start arrow Aktualności arrow Trenner & Friedl Pharoah w tescie HiFi Choice
Trenner & Friedl Pharoah w tescie HiFi Choice
Vintage'owy wygląd i energetyczne, dające ogromną radochę brzmienie! Czy można zrobić takie kolumny? Można! Testujemy głośniki Trenner & Friedl Pharoah. Nie wiem jak Państwo, ale ja wręcz uwielbiam ciekawe produkty z małych manufaktur. Pewnie, że duzi producenci mają spore zaplecze techniczne i finansowe, co jest ich przewagą.


Tyle że w ich przypadku spory wpływ na to, jakie produkty powstają, czy może raczej jak powstają, mają przysłowiowi księgowi, którzy przez cały czas pilnują strony finansowej przedsięwzięcia. Małe manufaktury to często firmy rodzinne, czasami założone przez przyjaciół, które tworzą zwykle prawdziwi pasjonaci dobrego brzmienia. Często poszukując idealnego brzmienia, nie znajdowali na rynku niczego, co zaspokajałoby w pełni ich potrzeby. Dlatego decydowali się zrobić to sami. Takie firmy tworzą zwykle małoseryjne produkty, inne niż to, co jest powszechnie dostępne. Zwykle są to także produkty dopieszczone do granic możliwości, bo tacy konstruktorzy tworząc dane urządzenie, podchodzą do tematu tak, jakby budowali je dla siebie.



Właśnie taką firmą jest austriacki Trenner&Friedl. Przynajmniej do pewnego stopnia, jako że obaj panowie, od nazwisk których wywodzi się nazwa marki, zawodowo zajmują się audio, m.in. nagrywając muzykę. Już w 1994 r. postanowili wspólnie zająć się projektowaniem kolumn głośnikowych i robią to do dziś. Oferta marki nie jest duża, to zaledwie (a może aż) siedem modeli, począwszy od dwóch niewielkich monitorków, poprzez dwie średniej wielkości podłogówki, dużą kolumnę podstawkową, aż po dwie duże kolumny podłogowe. Do testu trafił najmniejszy model podłogowy, Pharoah (po polsku – faraon). To kolumna dwudrożna z 8-calowym, papierowym przetwornikiem nisko-średniotonowym wspartym calową kopułką tytanową. Pierwszy przetwornik jest produkowany dla austriackiej firmy przez SEAS-a, a następnie modyfikowany poprzez nasycenie papierowej membrany kilkoma warstwami oleju balsamicznego – takiego samego, jaki stosowany jest do... drewna skrzypiec. Producent nie podaje źródła tytanowej kopułki. Wiadomo natomiast, iż jest ona modyfikowana, a także że pracuje w opracowanej przez Trenner&Friedl tubie wykonywanej z bloku aluminium.

czytaj cały: TEST
źródło: www.hfc.com.pl
 
© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław